Rishworthans Banner

Mini and Junior Honours Board

    1. Home
    2. 1st XV
    3. 2nd XV
    4. Fixtures/Results/Reports
      1. 2015-16
      2. 2014-15
      3. 2013-14
      4. 2012-13
      5. 2011-12
      6. 2010-11
      7. 2009-10
      8. 2008-09
    5. Statistics
      1. 2015-16
      2. 2014-15
      3. 2013-14
      4. 2012-13
      5. 2011-12
      6. 2010-11
      7. 2009-10
      8. 2008-09
      9. 2007-08
      10. 2006-07
      11. 2005-06
      12. 2004-05
      13. 2003-04
    6. Previous Seasons
      1. 2013-14
      2. 2012-13
      3. 2011-12
      4. 2010-11
      5. 2009-10
      6. 2008-09
      7. 2007-08
      8. 2006-07
      9. 2005-06
      10. 2004-05
      11. 2003-04
    7. Club History

The minis and junior section has achieved remarkable success since its formation in 2004 - 05 season. Every season to date has seen success at individual level with representatives at district/county level or as a squad in one or more age groups. Here is the honours board to date.


2015 - 16 Season

Yorkshire County Players
Harvey Keighley-Payne has been selected to play for Yorkshire under 20s team.
Sam Nunn has been selected to play for Yorkshire under 18s team.
Will Bowers and Jack Davis have been selected to play for Yorkshire under 17s team.
Jacob Tansey has been selected to play for Yorkshire under 15s team.

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire under 17's.
Jacob Bower, Will Bowers, Thomas Cockroft, Nathan Cooper, Jack Davis, Dylan Hartley-Poulton, Will McDonnell, Sam Nunn and Max Spolverato
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 16's.
Alex Molyneau, Kian Stewart, Ben Sutcliffe and Jacob Tansey.

Under 16's
Yorkshire Plate Winners

Under 14's
Darlington Festival Winners

Under 12's
Sharks Scunthorpe Festival 3rd place

Under 10's
Lions and Tigers Huddersfield Festival joint winners

Under 9's
Panthers Huddersfield Festival runners up


2014 - 15 Season

Yorkshire County Players
Will Bowers, Jack Davis and Sam Nunn have been selected to play for Yorkshire under 16s team.
Alex Molyneau, Kian Stewart, Ben Sutcliffe have been selected to play for Yorkshire under 15s team.
Kian Stewart has been selected for North of England trials

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire under 16's.
Jacob Bower, Will Bowers, Nathan Cooper, Jack Davis, Dylan Hartley-Poulton, Will McDonnell, Tom Metcalfe, Sam Nunn and Max Spolverato
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 15's.
Alex Molyneau, Kian Stewart, Ben Sutcliffe and Jacob Tansey.

Under 16's
Yorkshire Cup Finalists

Under 15's
Yorkshire Bowl Finalists

Under 11/12's
District Festival finalists/Yorkshire Cup qualifiers
Baildon Festival winners

Under 8's
Panthers Hudderfield Festival Winners

Under 7's
Leopards Huddersfield Festival Winners


2013 - 14 Season

Yorkshire County Players
Sam Fletcher-Tennant has been selected to play for Yorkshire under 17s team.
Jack Davis has been selected to play for Yorkshire under 15s team.

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 17's.
Richard Bullough, Sam Fletcher-Tennant and Billy Hill .
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 15's.
Jack Davis, Jacob Bower, Sam Nunn and Oliver Marshall.

Under 15's
Harrogate Festival winners
Welsh International Festival Finalists

Under 12's
Yorkshire cup semi finalists

Under 10's
Huddersfield Festival Plate finalists
Brodleians Festival Plate winners

Under 9's
Huddersfield Festival Winners

Under 8's
Lions Brodleians Festival Plate Winners
Tigers Brodleians Festival Plate Finalists

Under 7's
Panthers Brodleians Festival Cup Winners
Pumas Brodleians Festival Plate Winners


2012 - 13 Season

Yorkshire County Players
Harry Collett has been selected to play for Yorkshire unde 19s team.

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 16's.
Richard Bullough, Sam Fletcher-Tennant and Billy Hill .
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 14's.
Davis, Lewis Ackroyd, Jacob Bower, Sam Nunn and Oliver Marshall.

Under 16's
Skipton 7s losing finalists
Huddersfield 7s losing finalists

Under 15's
Yorkshire Plate semi-finalists

Under 14's
Yarmouth Festival semi-finalists.

Under 12's
Littleborough Festival Winners

Under 11's
Baildon Festival Winners
Littleborough Festival Winners
Saracens Festival Winners
Brodleians Festival Runners up

Under 9's
Baildon Festival runners up
Littleborough Festival runners up
Brodleians Festival Plate Finalists

Under 7's
Brodleians Festival Bowl Winners
Brodleians Festival Plate Finalists


2011 - 12 Season

Yorkshire County Players
Harry Collett has been selected to play for Yorkshire unde 18s team.

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 15's.
Richard Bullough.
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 14's.
Sam Burford-Eyre.

Under 13's
Harrogate Festival Winners

Under 12's
Baildon Festival Winners
Brodleians Festival Bowl Winners

Under 11's
Brodleians Festival Bowl Finalists

Under 10's
West Park Leeds Festival Vase Winners
Brodleians Festival Plate Winners
District Festival Bowl Winners

Under 9's
Brodleians Festival Plate Winners

Under 8's
Brodleians Festival Cup finalists


2010 - 11 Season

Yorkshire County Players
Harry Collett was selected to play for Yorkshire Under 17's.
Harry has played in all four county games with the Yorkshire squad still undefeated.

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire Under 17's.
Jack Ledgard and Harry Collett.

Under 7's
Driffield Festival Winners
Brodleians Festival Bowl Winners
Sandal Festival Plate Winners
Morley Floodlit Festival Winners

Under 8's
Brodleians Festival Bowl Winners
Keighley Festival Winners

Under 9's
Driffield Festival Cup Winners
Brodleians Festival Cup Winners
Keighley Festival Runners up
West District Festival Winners
Sandal Festival 4th place

Under 10's
Driffield Festival Plate Winners
Brodleians Festival Cup Finalists
West District Festival Shield Winners

Under 11's
Southport Festival Runners up
Brodleians Festival Bowl Winners
West District Festival 3rd Place

Under 12's
Driffield Festival Salver Winners
Alnwick Festival Winners
Brodleians Festival Plate Winners
West District Festival Joint winners
Sandal Festival 3rd place


2009 - 10 Season

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire.
Jack Ledgard and Harry Collett.

Under 8's
Sandal Festival Runners Up
Brodleians Festival Runners Up

Under 9's
West District Festival Runners Up
Brodleians Festival Bowl Finalists

Under 10's
West District Festival Shield Winners
Brodleians Festival Plate Winners

Under 11's
West District Festival Runners Up
Brodleians Festival Plate Winners
Driffield Festival Salver losing finalists
Telford Festival Winners

Under 16's
Yorkshire Bowl Winners


2008 - 09 Season

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for the under 16s West Yorkshire against North, South and East Yorkshire.
Reuban Pollard, Matthew Hunt- Brown and Paul Henry Jackson

Under 7's
Harrogate Festival Winners

Under 10's
Scarborough Festival Winners
Doncaster Festival Winners


2007 - 08 Season

Yorkshire County Players
The following players played for Yorkshire under 17s
Luke Brocklehurst and Danny Chappell. Danny and Luke join under 17 squad members Edward Cockroft, Chris Dyson,
Christus Ferneyhough and Gilbert Gregory who have also represented Yorkshire.

Under 7's
Huddersfield Festival

Under 8's
Huddersfield Festival Shield Winners

Under 9's
Huddersfield Festival Winners
Moortown Festival Winners.


2006 - 07 Season

West Yorkshire District Players
The following players were selected for the West Yorkshire District team
Edward Cockroft, Chris Dyson, Luke Brocklehurst, Sam Hoyland, Cameron Ramsden, Ben Porritt, Hedley Stirk, Gilbert Gregory, Bradley Gorman and Christus Ferneyhough.

Yorkshire County Players
The following players were selected for the full Yorkshire County side for matches against Lancashire, Cumbria, Durham, Northumberland and Cheshire:
Edward Cockroft, Gilbert Gregory, Chris Dyson. Also Rishworth boys Elliot Hodgeson and Andrew Curwell.

North of England Development Squad
As a result of the County matches, Edward Cockroft was selected to attend the North of England Under 16 development squad.

Under 7's
Harrogate Festival runners up

Under 8's
Harrogate Festival winners

Under 16's
Harrogate Festival winners


2005 - 06 Season

West Yorkshire District Players
The following players were selected to play for West Yorkshire u15s.
Edward Cockroft, Luke Brocklehurst, Gilbert Gregory, Alex Redfern, Christus Ferneyhough, Imad Nasir, Edward Cockroft, Ben Porritt and Chris Dyson

Yorkshire County Players
The following players were selected for the under 15s Yorkshire County side against Lancashire.
Edward Cockroft, Gilbert Gregory, Christus Ferneyhough and Andrew Curwell.

Under 7's
Harrogate Festival winners


2004 - 05 Season

Under 14's
Morley Festival Winners
Harrogate Festival Runners Up


Teamwork
Respect
Enjoyment
Discipline
Sportsmanship
Image
The Clubhouse, Copley
Halifax West Yorkshire
HX3 0UG
Telephone  01422 353919
e-mail  rugby@orrufc.co.uk
Colours Maroon, White, Black
Image
Visitors to this page